Strażacy ochotnicy ruszyli po 200 zł dodatkowego świadczenia do emerytur
Już ponad 18 tys. wniosk ó w o świadczenie ratownicze wpłynęło do komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej (PSP). 17 134 z nich zostały rozpatrzone pozytywnie - wynika z danych opublikowanych przez resort spraw wewnętrznych (MSWiA).
Chodzi o dodatek emerytalny w kwocie 200 zł miesięcznie przysługujący ratownikom z określonym stażem z tytułu czynnego członkostwa w ochotniczej straży pożarnej (OSP). Zostało ono wprowadzone ustawą o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2490), która obowiązuje od nowego roku.
Żeby otrzymać dodatek, mężczyzna musi wykazać, że przez co najmniej 25 lat był czynnym członkiem OSP. Kobieta powinna udowodnić minimum 20 lat stażu. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Wypłata świadczenia jest uzależniona od wieku. I tak, mężczyznom zostanie ono wypłacone po osiągnięciu 65. roku życia, a w przypadku kobiet po ukończeniu 60 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.