Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka

Obowiązująca konstytucja jest dobra

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Prezydent stwierdził, że obowiązująca konstytucja jest dobra, ale należy ją poprawić w punktach, które są związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i perspektywą wejścia do strefy euro. Jak zaznaczył, kwestie ustrojowe należy dyskutować, ale wszelkie zmiany dotyczące uprawnień prezydenta powinny wejść w życie po zakończeniu obecnej kadencji głowy państwa.

W tym tygodniu ma zostać powołana sejmowa komisja konstytucyjna, która zajmie się propozycjami zmian w ustawie zasadniczej. Platforma Obywatelska w swoim projekcie zmian konstytucyjnych opowiada się za tym, by Sejm mógł odrzucać prezydenckie weto bezwzględną większością głosów, a nie - jak obecnie - większością 3/5 głosów.

Według projektu PO prezydent nadal byłby wybierany w wyborach powszechnych, ale warunkiem startu byłoby zebranie 300 tys. podpisów poparcia (obecnie 100 tys.).

Projekt przewiduje też m.in., że jeśli prezydent nie wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, może z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

MK

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.