Mundurówek nie ruszamy
Najważniejsze dla rządu w tym roku będzie obniżenie składki do OFE, wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz likwidacja NIP - wynika z planu prac Rady Ministrów na ten rok.
Wśród priorytetów nie ma projektu ustawy reformującej system emerytalny służb mundurowych. Może się okazać, że nie wejdą one od 2012 roku w życie i na emerytury wciąż będą odchodzić 40-letni policjanci. Nie ma także zapowiedzi reformy systemu rentowego. A dostosowanie rent do wysokości emerytur miało dać budżetowi do 2020 roku 11,5 mld zł.
W planie znalazła się za to niezapowiadana wcześniej propozycja minister pracy Jolanty Fedak podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. W efekcie będzie do nich uprawnionych więcej osób, a budżet wyda na to więcej pieniędzy. Gdy "DGP" ujawnił ten pomysł, krytycznie odniósł się do niego minister finansów Jacek Rostowski. Jeśli zmiany wejdą w życie, wzrosną wydatki budżetu na pomoc socjalną. Można je szacować na 1 - 2 mld zł.
Rząd zapowiada prace nad zmianami w finansowaniu składki zdrowotnej osób ubezpieczonych w KRUS. Nie musi to oznaczać, że w tej sprawie chce głębokich reform. Jest postawiony pod ścianą, bo obecny sposób opłacania przez budżet składek do NFZ, bez względu na dochód rolników, za niezgodny z konstytucją w październiku uznał Trybunał Konstytucyjny. Rząd ma 15 miesięcy na przygotowanie zmian. Jeśli tego nie zrobi, 1,5 mln ubezpieczonych w KRUS straci na początku 2012 roku prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.
Anna Gielewska, Bartosz Marczuk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu