Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Edukacja

Jak są przekazywane środki na podręczniki

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta przekaże środki na dofinansowanie zakupu podręczników na rachunek bankowy szkoły prowadzonej przez gminę.

Czytelniczka zajmuje się w sprawami dotyczącymi szkół prowadzonych przez gminy.

- Jak w nowych przepisach uregulowano kwestię przekazywania środków na dofinansowanie zakupu podręczników - pyta pani Weronika z województwa opolskiego.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników. Z rozporządzenia wynika, że wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje środki na dofinansowanie zakupu podręczników na rachunek bankowy szkoły prowadzonej przez gminę. W przypadku natomiast ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, ogólnokształcących szkół baletowych i liceów plastycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego środki na dofinansowanie zakupu podręczników przekazuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na rachunek bankowy szkoły.

Natomiast dyrektor szkoły zwraca rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) koszty zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy, o której mowa w rozporządzeniu. W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy, osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne koszty zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego, po przedłożeniu dowodu zakupu, do określonej wysokości, zwraca odpowiednio wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

Krzysztof Tomaszewski

Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników oraz wypłaty uczniom zasiłku powodziowego na cele edukacyjne (Dz.U. nr 95, poz. 612).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.