Przedszkole nie pobiera opłat, gdy dziecko jest nieobecne
OŚWIATA Ostatnio próbowałem się dodzwonić do przedszkola, żeby uprzedzić, że córka nie przyjdzie, bo jest chora. Niestety bez skutku. Czy będę musiał zapłacić również za te dni, w których nie będzie uczęszczała do placówki - niepokoi się pan Waldemar
Nie. Dyrektorzy przedszkoli samorządowych muszą na polecenie gmin prowadzić ewidencję, która polega na odnotowywaniu, o której godzinie dziecko jest przyprowadzane i zabierane z placówki. Służą do tego albo elektroniczne czytniki (przedszkole nie może pobierać od rodziców opłaty za wydanie karty do czytnika rejestrującego), albo zwykły zeszyt. W dniach, w których dziecko jest nieobecne, nie wolno naliczać opłat ani za wyżywienie, ani też za dodatkowy jego pobyt po zrealizowaniu podstawy programowej. Samorząd może zrezygnować z prowadzenia ewidencji tylko pod warunkiem, że w ogóle nie będzie pobierał opłat za dodatkowe godziny pobytu maluchów. Do takich samych zasad powinny się stosować niepubliczne placówki, które przystąpią do tzw. powszechnej rekrutacji prowadzonej przez gminę. Dziecko, które po dłuższej nieobecności wraca do przedszkola, powinno mieć zapewniony dostęp do stołówki i innych zajęć oferowanych przez przedszkole.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.