Dobre zarobki absolwenta, wyższa dotacja uczelni
EDUKACJA
Resort nauki ma pomysł, jak premiować szkoły wyższe, które kształcą najlepszą kadrę dla rynku pracy. Mógłby przyznawać wyższe dotacje tym, których absolwenci osiągają wysokie dochody. Ale musiałby wtedy monitorować PIT-y byłych studentów.
Powód? Same dane z ZUS są bowiem niewystarczające. Nie obejmują osób ubezpieczonych w KRUS czy zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.
- Dlatego jeżeli chcielibyśmy premiować uczelnie za sukcesy ich absolwentów (w ramach dotacji projakościowej) na podstawie osiąganych zarobków, potrzebne byłyby pełne informacje, a te można uzyskać tylko z PIT-ów. Oczywiście analogicznie do informacji przekazywanych przez ZUS dane te byłyby anonimizowane - mówi Piotr Dardziński, wiceminister nauki. Dodaje jednak, że prace nad tym rozwiązaniem rozpoczną się na dobre dopiero po opublikowaniu pierwszego oficjalnego raportu karier zawodowych absolwentów na podstawie danych z ZUS.
- Jeżeli dane z PIT-ów byłyby anonimizowane przez US, a następnie prezentowane w formie zbiorczej, nie byłyby już danymi osobowymi. Dlatego taka propozycja nie budzi mojego fundamentalnego sprzeciwu - ocenia dr Paweł Litwiński z kancelarii Barta Litwiński.
Urszula Mirowska-Łoskot
B10
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu