Dziennik Gazeta Prawana logo

Siedem tysięcy żołnierzy na Anakondzie 2010

27 czerwca 2018

Działania powietrzno-szturmowe, wsparcie ogniowe, zwalczanie okrętów i prowadzenie rozpoznania - to tylko niektóre elementy, które przećwiczy armia w ramach trwających właśnie największych tegorocznych ćwiczeń wojskowych Anakonda 2010. Weźmie w nich udział ponad 7 tys. żołnierzy, 25 samolotów, 23 śmigłowce, 16 okrętów - w tym 1 podwodny - a także ponad 120 czołgów i bojowych wozów piechoty. Scenariusz ćwiczeń, które potrwają do 6 października, jest fikcyjny i zakłada wystąpienie konfliktu zbrojnego o charakterze gospodarczo-politycznym. Kierownikiem całej akcji jest dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. Edward Gruszka. Ćwiczenie jest kontynuacją poprzedniego, które odbyło się w 2008 r. Anakonda 2010 kończy sześcioletni cykl zgrywania systemu walki. Jego najważniejszym celem jest sprawdzenie gotowości Sił Zbrojnych do obrony kraju w przypadku zagrożenia terytorialnego.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.