Kontraktowi idą na wojnę z MON
Żołnierze zawodowi z korpusu szeregowych chcą służyć w armii dłużej niż 12 lat. Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy resort obrony mógł wprowadzić takie ograniczenie
Do armii zawodowej można trafić na dwa sposoby: do służby stałej i nie martwić się o pracę przez 30 lat lub zostać przyjętym na kontrakt, maksymalnie na 12 lat. Takie rozwiązanie wprowadzono od 2010 r. wraz z utworzeniem armii zawodowej. W korpusie szeregowych zastrzeżono, że mogą tam być przyjmowani wyłącznie żołnierze na czas określony - bez awansu po 12 latach szeregowy musi się pożegnać z mundurem. Wojskowi chcą móc służyć dłużej. Utworzyli grupę na portalu społecznościowym o nazwie "Nie dla 12 lat służby w wojsku". Domagają się, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność art. 13 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.) z ustawą zasadniczą. - Na spotkaniach z ministrem i jego zastępcami za każdym razem słyszymy, że obecnie nie ma możliwości, by wydłużyć nam okres służby. Dobrze więc byłoby, aby Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w tej materii - podkreśla st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych Zawodowych.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.