Nasi żołnierze wracają na Wzgórza Golan
Polska zgłosiła chęć wysłania wojska na misję ONZ przy granicy izraelsko-syryjskiej. Jeśli organizacja zaaprobuje propozycję, plutony biało-czerwonych mogą tam być już w marcu 2019 r.
Kontyngent ma liczyć ok. 150 żołnierzy, w jego skład może wchodzić m.in. 15 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz dwa samobieżne moździerze Rak. Najpewniej będzie to kompania manewrowa i pluton inżynieryjny. Z Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiednie dokumenty zostały wysłane do stałego przedstawiciela RP przy ONZ i Polska została zgłoszona do tzw. systemu generacji sił Organizacji Narodów Zjednoczonych na potrzeby misji UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force). W jej ramach patrolowane są Wzgórza Golan na granicy Izraela i Syrii. Być może kwestię naszego udziału poruszy prezydent Andrzej Duda, który we wtorek ma brać udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Stanach Zjednoczonych.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.