Za darmo nie ma ani obiadów, ani dywizji
N a szefa 18. dywizji zmechanizowanej zostanie dzisiaj powołany generał brygady Jarosław Gromadziński. Utworzenie nowej dywizji w swoim oryginalnym stylu retorycznym zapowiadał Mariusz Błaszczak. – W roku 2018 nawiązujemy do wydarzeń, które miały miejsce 98 lat temu, do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się 18. dywizja piechoty nazywana później żelazną dywizją. Powołanie generała Gromadzińskiego ma datę 17 września i to też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 r. – wyjaśniał minister obrony narodowej kilka dni temu.
Tłumacząc z historyczno-pompatycznej nowomowy urzędniczej na język polski, obecnie w wojskach lądowych mamy trzy dywizje. Czyli ta 18., mimo że brzmi, jakbyśmy byli wojskową potęgą, w rzeczywistości będzie czwarta. W uproszczeniu dla tych, którzy wojskiem się nie za bardzo interesują: dywizja w polskich realiach to kilkanaście tysięcy żołnierzy wojsk lądowych wyposażonych m.in. w czołgi, transportery Rosomak, pułk artylerii itd.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.