Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Wynagrodzenia

Dłuższa praca nie zmieni wysokości pensji

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Niepełnosprawni

Podwyższenie godzinowej stawki wynagrodzenia nie dotyczy niepełnosprawnego, który przeszedł z 7 na 8-godzinny dzienny czas pracy - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Osoba taka zobowiązana jest pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli legitymuje się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czas pracy nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Praca w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych jest zabroniona.

Pracodawca nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia niepełnosprawnego, który przechodzi na krótszy czas pracy. W takiej sytuacji stawka godzinowa odpowiadająca osobistemu zaszeregowaniu zostaje podwyższona tak, aby odpowiadała dotychczasowemu miesięcznemu wynagrodzeniu. Takie zasady przewiduje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011 nr 127, poz. 721 ze zm.).

Sytuacja komplikuje się, gdy osoba niepełnosprawna pracująca w reżimie 7-godzinnym przejdzie na 8-godzinny dzień pracy. Ustawa milczy, czy wynagrodzenie należy wtedy podwyższyć.

- Przepis dotyczący przeliczenia stawki dziennej znajduje zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy wskutek redukcji czasu pracy dochodziłoby do obniżenia pensji pracownika - tłumaczy Halina Tulwin, dyrektor departamentu prawnego PIP.

Michał Kuc

michal.kuc@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.