Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Ubezpieczenia

Poradnia ubezpieczeniowa

Ten tekst przeczytasz w 10 minut

Czy ZUS może wydać decyzję o odpowiedzialności wspólnika spółki jawnej przed zakończeniem egzekucji z majątku spółki Kiedy powiązania rodzinne z pracodawcą wykluczają istnienie tytułu ieczeniowego Czy ZUS ma prawo kwestionować podstawę sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Dlaczego bierna postawa dłużnika nie pozwoli na umorzenie zaległości składkowych

Jestem wspólnikiem spółki jawnej, która ma zaległości w ZUS – nie płaciliśmy składek za osoby zatrudnione na umowę o dzieło, które organ uznał za umowę zlecenia. Teraz zakład prowadzi egzekucję przeciwko spółce. Czy może wydać decyzję o mojej odpowiedzialności przed formalnym zakończeniem egzekucji z majątku samej spółki?

W tym przypadku na uwagę zasługuje art. 115 par. 1 i 2 ordynacji podatkowej stosowany odpowiednio do odpowiedzialności za zaległości składkowe. Z tych regulacji wynika zaś, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Paragraf 1 stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po rozwiązaniu spółki z tytułu zaległości podatkowych, których termin płatności upływał po rozwiązaniu spółki, oraz za zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.