Dziennik Gazeta Prawana logo

Zabezpieczenie przyszłych szkód wekslem jest nielegalne

3 października 2013

Zdaniem Sądu Najwyższego korzystanie w stosunkach pracy z tego rodzaju deklaracji in blanco jest nieważne. Jednak Główny Inspektorat Pracy twierdzi, że są one dopuszczalne w umowie o zakazie konkurencji

Przyjmując do firmy kandydatów, przedsiębiorcy często przedkładają im do podpisu umowy lojalnościowe - zobowiązanie do podpisania weksla in blanco i deklaracji wekslowej jako zabezpieczenia ewentualnych szkód, które na skutek wykonywania obowiązków zawodowych mogą powstać w majątku pracodawcy. Bywa, że zatrudnieni na skutek takiego zobowiązania w praktyce nie otrzymują wynagrodzenia, bo po rozwiązaniu stosunku pracy okazuje się, że szkody przez nich wyrządzone były tak znaczne, że zrównały się lub przekroczyły wysokość pensji. Tego rodzaju papier wartościowy wykorzystywany także bywa jako element szantażu: pracownik nie może rozwiązać umowy z własnej inicjatywy, ponieważ podpisał weksel in blanco i w każdej chwili pracodawca może nadać mu wysoką, przekraczającą miesięczną lub roczną pensję, wartość i zażądać uregulowania długu.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.