Dziennik Gazeta Prawana logo

Były pracownik agencji rolnej z prawem do rekompensaty

10 stycznia 2018

Rozwiązanie zatrudnienia, przekształconego z umowy o pracę w powołanie, nie wyłącza roszczenia o odszkodowanie - uznał wczoraj Sąd Najwyższy

Do niedawna w administracji rolnej kadra kierownicza średniego szczebla była z reguły zatrudniana na podstawie umów o pracę. Takie rozwiązanie gwarantowało korpus pracowników, który nie był powiązany z zapleczem politycznym aktualnego rządu. Jednak ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 50) wprowadziła zmiany w zasadach działalności agencji rolnych, w tym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z dniem jej opublikowania doszło m.in. do przekształcenia z mocy prawa umownych stosunków pracy kierownictwa średniego szczebla w nawiązane na podstawie powołania. Należą one do najmniej stabilnych i wiążą się z możliwością ich rozwiązania przez pracodawcę bez podania przyczyny.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.