Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo pracy

Weksel i trzy siekierki nie zagrożą już pracownikom

31 lipca 2013
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Zatrudnienie

Do Sejmu trafił już poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy, który uniemożliwi stosowanie przez pracodawców weksli i innych zabezpieczeń majątkowych z zakresu prawa cywilnego w stosunku do zatrudnianych osób.

O podjęcie takiej inicjatywy ustawodawczej wnioskowała wielokrotnie Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie było nią jednak zainteresowane. Tłumaczyło, że na podstawie obowiązujących już przepisów można wywnioskować niedopuszczalność stosowania weksli, a wystarczające zabezpieczenie interesów pracowników gwarantuje orzecznictwo Sądu Najwyższego. Ostatecznie projekt przygotował klub poselski Platformy Obywatelskiej.

- Liczę na to, że szybko trafi on do I czytania, bo każdy miesiąc zwłoki oznacza kolejne ofiary nieuczciwych pracodawców. Aby ten proceder ukrócić, trzeba szybko działać. Z rozmów z parlamentarzystami innych klubów wynika, że są oni żywo zainteresowani zmianami, które jednoznacznie uniemożliwią zabezpieczania interesów pracodawców wekslami - mówi Julia Pitera, posłanka PO.

Projekt przewiduje dodanie do kodeksu pracy nowego artykułu 171. Posłowie proponują rozwiązanie przesądzające o tym, że nieważne jest wystawienie weksla, oświadczenie pracownika o poddaniu się egzekucji (tzw. trzy siekierki) lub uznanie przez pracownika długu w celu zabezpieczenia przyszłych roszczeń pracodawcy ze stosunku pracy. W przypadku weksla zasada ta będzie dotyczyć każdego jego posiadacza. Jego pobieranie od pracownika będzie wykroczeniem, ściganym przez inspekcję pracy. Rozbudowano bowiem katalog wykroczeń przeciwko prawom zatrudnionych zawarty w art. 281 k.p.

Zgodnie z proponowanym przepisem kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, zażąda wystawienia weksla, złożenia oświadczenia zatrudnionego o poddaniu się egzekucji lub uznania przez niego długu, mających na celu zabezpieczenie przyszłych roszczeń firmy ze stosunku pracy, lub przyjął taki weksel, oświadczenie lub uznanie, podlega karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Tomasz Zalewski

 tomasz.zalewski@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.