Dziennik Gazeta Prawana logo

Dłuższa praca bez rekompensaty

ZATRUDNIENIE Już jeden na czterech pracowników wykonuje obowiązki przeciętnie dłużej niż pięć dni w tygodniu. Jednocześnie co trzecia firma nie kompensuje prawidłowo nadgodzin

Pracownicy spędzają coraz więcej czasu w firmach, a te coraz częściej łamią przepisy o oddawaniu w zamian czasu wolnego lub wypłacie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. W ubiegłym roku już prawie co drugi skontrolowany podmiot naruszył przepisy gwarantujące podwładnym dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy (w praktyce najczęściej chodzi o sobotę i niedzielę). Z kolei 31 proc. skontrolowanych pracodawców łamało regulacje w zakresie kompensaty za przekroczenie tygodniowej normy wykonywania obowiązków (40 godz.). W porównaniu z 2014 r. odsetek ten wzrósł o 17 proc., a od 2013 r. - o ponad połowę (51,2 proc.).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.