Dziennik Gazeta Prawana logo

Można już wnioskować o rekompensaty z PFRON

7 kwietnia 2022

Biuro pełnomocnika rządu ds. os ó b niepełnosprawnych opublikowało wczoraj wniosek Wn-P-ZF, służący do ubiegania się o rekompensaty z tytułu niższych wpływ ó w na zakładowy fundusz rehabilitacji os ó b niepełnosprawnych (ZFRON). Zrobiło to w ostatniej chwili, bo dziś mija termin na wnioskowanie o pieniądze za marzec.

Wspomniane rekompensaty zostały wprowadzone ustawą z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 558), która weszła w życie 10 marca br. Jej przepisy przewidują, że pracodawca, u którego wpływy na ZFRON pochodzące z miesięcznych zaliczek podatkowych zmniejszyły się z powodu Polskiego Ładu, może wybrać i zamiast wpłacać te pieniądze na konto funduszu, występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o wypłatę rekompensaty w kwocie równej iloczynowi stanu zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi i 4 proc. najniższego wynagrodzenia. W tym celu musi wypełnić wniosek Wn-P-ZF i wysłać go do PFRON.

Pozostało 90% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.