Dziennik Gazeta Prawana logo

Energia z Kozienic płynie od ponad czterdziestu lat

20 września 2012

Elektrownia Kozienice już w 1974 r. dysponowała sześcioma blokami o mocy 200 MW każdy, a pobliskie miasteczko, z którego zapożyczyła swoją nazwę, liczyło niewiele ponad 8 tys. mieszkańców. Ulokowana w Świerżach Górnych siłownia była odpowiedzią na potrzebę budowy nowych mocy w centralnej Polsce. W oparciu o analizy ekonomiczne, hydrologiczne, dogodność zaopatrzenia w wodę i węgiel kamienny oraz łatwość powiązania elektrowni z systemem energetycznym, z czternastu propozycji lokalizacji przyszłej elektrowni o roboczej nazwie „Wisła” zdecydowano się właśnie na wieś niedaleko Kozienic.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.