Dziennik Gazeta Prawana logo

Ukraina wygrała bitwę o prąd

11 kwietnia 2023

Wczoraj Kijów wznowił po zimie eksport energii elektrycznej. Na pierwszy ogień poszła Mołdawia, a dzisiaj prąd może popłynąć do Polski

Energetycy naprawiają ostrzelaną infrastrukturę w obwodzie odeskim
Energetycy naprawiają ostrzelaną infrastrukturę w obwodzie odeskim

Przez całą jesień i zimę Rosja niszczyła ukraińską infrastrukturę energetyczną, przeprowadzając w sumie 15 ataków rakietowych i 18 przy użyciu amunicji krążącej. Miasta cierpiały na braki prądu, wprowadzano ograniczenia w dostawach i drastyczne oszczędności zużycia. Zniszczenia były jednak na bieżąco, całodobowo naprawiane. Gdy skończył się sezon grzewczy, Kijów nie tylko pokrył deficyt, lecz także zaczął się przymierzać do wznowienia eksportu. Wczoraj prąd po raz pierwszy popłynął do Mołdawii, a dzisiaj może popłynąć do Polski. Rząd planuje, że w tym roku dochody z eksportu energii elektrycznej przewyższą ubiegłoroczne. Ukraina zarobiła w 2022 r. równowartość 419 mln dol.

Pozostało 97% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.