Klient = Właściciel
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych CUPRUM z Lubina (woj. dolnośląskie) istnieje na polskim rynku od 15 lat. Firma świadczy usługi z zakresu ubezpieczeń majątkowych, osobowych oraz ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. W chwili obecnej posiada dwa związki wzajemności członkowskiej - Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź SA oraz PGL Lasy Państwowe
ZUZANNA ŻYDEK:
RENATA GŁUSZCZYK:
Idea ubezpieczeń wzajemnych wyraźnie wyróżnia TUW spośród innych podmiotów rynku ubezpieczeń. Jego działalność w odróżnieniu od komercyjnych firm ubezpieczeniowych nie opiera się na maksymalizacji zysku. Podstawowym celem jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej swoim członkom (klientom) na zasadzie wzajemności. Opłacają oni składkę i gromadzą fundusze, z których pokrywane są ewentualne szkody członków wspólnoty ubezpieczeniowej. TUW działa w formie , co przekłada się na wymierne korzyści właścicieli-klientów. Zasadniczą z nich jest możliwość różnorakiego wykorzystania potencjalnej nadwyżki pieniężnej, która powstaje z różnicy między sumą uiszczonych składek a wysokością wypłaconych odszkodowań. Nadwyżka ta, zależnie od decyzji Związku Wzajemności Członkowskiej (ZWC), może tworzyć podstawę obniżenia składek w kolejnym okresie ubezpieczeniowym, lub zasilić konta ubezpieczonych poprzez częściowy zwrot uiszczonych składek. Możliwe jest także wspólne finansowanie przedsięwzięć służących określonemu ZWC, na przykład z zakresu działań prewencyjnych.
Naczelne przesłanie naszej działalności sprowadza się do formułowania kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej członków-właścicieli Towarzystwa z jednoczesną minimalizacją jej kosztów i zachowaniem warunków finansowego bezpieczeństwa TUW-CUPRUM. Misji tej sprzyjają transparentne zasady działania Towarzystwa, a przede wszystkim utożsamienie funkcji usługobiorcy i właściciela, co eliminuje konflikty interesów, jakie często powstają między ubezpieczycielem a ubezpieczającymi się. Miejsce tych antagonizmów zastępuje wspólna polityka ubezpieczeniowa.
Nasza oferta obejmuje ubezpieczenia osobowe i majątkowe, w tym: następstw nieszczęśliwych wypadków i choroby, mienia w transporcie, szkód spowodowanych żywiołami, kradzieży i rabunku, OC z tytułu prowadzonej działalności. Istotnym jest, że wachlarz ochrony ubezpieczeniowej może być "szyty" na miarę Klienta. W tym przypadku ochroną obejmujemy jednostkowe i niepowszechne ryzyka.
Aktualnie są to przedsiębiorstwa z grupy kapitałowej KGHM POLSKA MIEDŹ SA oraz PGL Lasy Państwowe. Te dwie grupy dowodzą, że idea ubezpieczeń wzajemnych sprawdza się nawet w tak odmiennych od siebie rodzajach działalności. Naszym zdaniem, naturalnym właścicielem-klientem TUW-CUPRUM powinny stać się także podmioty szeroko pojętego sektora publicznego. W ich interesie nie leży przecież transferowanie pieniędzy do sektora komercyjnego.
Obecnie jesteśmy w trakcie prowadzenia kampanii informacyjno-promocyjnej. Chcemy pozyskiwać nowych członków. Grono naszych klientów i współwłaścicieli, obok wspomnianych podmiotów, może być tworzone w oparciu o firmy leasingowe, banki, jednostki samorządu terytorialnego, korporacje zawodowe itd. Jesteśmy otwarci na konstruowanie każdego związku wzajemności wpisującego się w misję naszej działalności. Mamy nadzieję, że spotka się to zainteresowaniem, bo wspólnie jest bezpieczniej i taniej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu