Inwestorzy dostaną jasne dane transakcji rynkowych
Regulatorzy z całego świata, w tym amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), będą teraz mogli otrzymywać szczegółowe informacje o aktywności na rynku swapów kredytowych (CDS), w tym o tożsamości inwestorów.
Oznacza to radykalny zwrot w stanowisku DTCC Trade Information Warehouse, instytucji powołanej w wyniku kryzysu finansowego, która miała pozwolić regulatorom śledzić pozycje i transakcje na pozagiełdowym rynku instrumentów pochodnych.
Organy nadzoru zaangażowane w ten spór twierdziły, że DTCC opierał się początkowo ujawnieniu szczegółów na temat greckich CDS-ów, które stanowią rodzaj ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności emitenta papierów dłużnych. Europejscy politycy uważają, że spekulacje na CDS-ach pogłębiły grecki kryzys dłużny.
Niektórzy europejscy regulatorzy byli tak zaniepokojeni niemożnością uzyskania danych pozwalających określić, czy inwestorzy manipulują rynkiem, że planowali wezwać do powoływania w Europie konkurencyjnej instytucji zbierającej dane o rynku derywatów.
DTCC Trade Information Warehouse została powołana jako organizacja non profit przez Depository Trust & Clearing Corporation, największego dostawcę danych posttransakcyjnych, odpowiedzialnego w USA za działalność clearingową.
W liście wysłanym do regulatorów, do którego dotarł Financial Times, DTCC podał, że "organy nadzoru i inne podmioty rządowe mogą oczekiwać, że na oficjalne żądanie dowolnego regulatora nazwy uczestników transakcji będą dołączane do zarówno zagregowanych, jak i transakcyjnych informacji dostarczanych przez izbę".
DTCC wcześniej uzgodnił z bankami i dealerami, że dostarczając informacje transakcyjne, nie będzie ujawniał szczegółów o ich uczestnikach, chyba że jasno wyrażą oni na to swoją zgodę.
- Zawsze istnieje równowaga pomiędzy poufnością danych klienta a interesami regulatora. W świetle ostatnich wydarzeń równowaga ta uległa pewnemu przesunięciu - powiedział rzecznik DTCC.
@RY1@i02/2010/064/i02.2010.064.166.007b.001.jpg@RY2@
Fot. Bloomberg
Siedziba amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Waszyngtonie
Tłum. TK
© The Financial Times Limited 2010. All Right Reserved
Aline van Duyn
Financial Times
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu