Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

BNP Paribas Fortis: więcej kredytów dla firm

1 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Fortis Bank chce skorzystać z siły swojego właściciela - BNP Paribas - i zamierza stać się mocnym graczem w bankowości dla firm. Chce także pozyskać kilkadziesiąt tysięcy klientów detalicznych. Rozwijać będzie nową linię biznesową - personal finance.

Polska ma stać się rynkiem strategicznym dla grupy BNP Paribas. Do tej pory taki status miały rynki: francuski, belgijski, włoski i luksemburski, choć bank jest obecny w 85 krajach.

- Chcemy wykorzystać siłę BNP Paribas i rozwijać biznes w Polsce - mówi Frederic Amoudru, country manager BNP Paribas w Polsce, który jest jednocześnie wiceprezesem zarządu banku BNP Paribas Fortis.

Francuski bank zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem kapitalizacji. Jest ona większa niż w przypadku tak dużych grup jak Citigroup czy Unicredit - właściciela Pekao. Tymczasem w Polsce BNP Paribas Fortis znajduje się w drugiej dziesiątce banków pod względem aktywów. Ma się to zmienić, bo bank zapowiada ekspansję, zarówno w segmencie przedsiębiorstw, jak i w ofercie dla klienta indywidualnego.

- Mamy 2 mld zł, które chcemy przeznaczyć na kredyty dla firm. Podobne programy realizujemy także we Francji i Belgii - mówi Frederic Amoudru.

Kiedy pieniądze trafią do firm w postaci kredytów? Tego bank nie chce ujawnić.

- Nie interesuje nas 10. czy 12. pozycja na rynku, chcemy być jednym z trzech głównych banków obsługujących klientów biznesowych - zapowiada Jean Luc-Deguel, wiceprezes Fortis Bank Polska.

Co ciekawe, bank jest obecny w Polsce jako oddział francuskiej instytucji i nie zamierza zmieniać tej struktury.

- Po co mielibyśmy to robić, skoro polskie prawo pozwala na współistnienie obu podmiotów - tłumaczy Frederic Amoudru.

Oddział skupić się ma na bankowości inwestycyjnej: sprzedaży instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej czy ryzykiem walutowym, emisją obligacji, a także na doradztwie przy przejęciach i fuzjach. Natomiast bank będzie obsługiwał polskie i międzynarodowe firmy.

- Każdy rodzaj przedsiębiorstwa będziemy w stanie obsłużyć - zapewniają szefowie BNP Paribas Fortis.

Współistnienie obu podmiotów to pokłosie przejęcia belgijskiego Fortis Banku, który był obecny w Polsce, przez francuski BNP Paribas. Obecnie francuska grupa ma 75 proc. udziałów w BNP Paribas Fortis, który z kolei jest właścicielem 99,87 proc. akcji Fortis Banku w Polsce.

Ambitne plany nie dotyczą tylko bankowości dla firm.

- Chcemy pozyskać kilkadziesiąt tysięcy klientów w bankowości detalicznej - mówi Jacek Obłękowski, odpowiedzialny za ofertę dla detalu.

W grudniu bank zmienił ofertę kont dla osób indywidualnych.

- Efekty są powyżej naszych oczekiwań, od tego czasu otworzyliśmy 5,5 tys. kont - mówi szef detalu.

Obecnie bank obsługuje ok. 150 tys. aktywnych rachunków. BNP Paribas Fortis zamierza także zwiększyć sprzedaż hipotek, które zacznie promować mocniej wiosną tego roku.

- W 2010 roku chcemy sprzedać hipoteki za 400 mln zł - mówi Jacek Obłękowski.

Wsparciem dla rozwoju detalu ma być także utworzenie nowej linii biznesowej - personal finance, którą BNP Paribas prowadzi w 30 krajach. Obsługuje ona 20 mln klientów.

- Chcemy rozwijać sprzedaż kredytów samochodowych, w dalszej kolejności skupimy się na pożyczkach gotówkowych i kartach kredytowych. Szczególnie z kartami wiążemy duże nadzieje - mówi Michel Thebault, odpowiedzialny za tę linię.

Na razie jednak bank skupiać się będzie na kredytach samochodowych. Zapowiada, że będzie szczególnie aktywny przy kredytowaniu nowych aut poprzez umowy z sieciami dilerskimi.

@RY1@i02/2010/019/i02.2010.019.166.010a.001.jpg@RY2@

Polska ma zostać strategicznym rynkiem dla BNP Paribas

Mirosław Kuk

miroslaw.kuk@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.