Bank młody od pokoleń
Podkarpacki Bank Spółdzielczy (Sanok) w tym roku świętuje jubileusz 140-lecia. Jego początki sięgają 1871 r. Na przestrzeni lat sieć PBS systematycznie rosła, by po konsolidacji banków spółdzielczych Podkarpacia (1997 r.) osiągnąć ilość ponad 80 placówek, rozsianych na terenie całego województwa podkarpackiego. Będąc jednym z największych banków spółdzielczych w Polsce, należy do grona liderów wdrażania najnowocześniejszych technologii. Jako pierwszy uruchomił bankomat biometryczny (skanowanie układu naczyń krwionośnych palca użytkownika) oraz karty zbliżeniowe.
Bank nie zaniedbuje również tradycyjnych form obsługi klientów na najwyższym poziomie, a jego oferta zapewnia obsługę klientów indywidualnych, instytucjonalnych i jednostek samorządowych w pełnym zakresie. Do dyspozycji klientów oddana jest sieć ponad 4 tys. bezprowizyjnych bankomatów. W ubiegłym roku PBS jako pierwszy bank spółdzielczy w Polsce, zadebiutował na rynku obligacji GPW.
Bank jest także aktywnym uczestnikiem życia społecznego, zwłaszcza w zakresie wspierania przedsięwzięć kulturalnych i sportowych - jest stałym sponsorem kilkunastu klubów, m.in. siatkarzy Resovii Rzeszów, hokeistów z Sanoka, a także biathlonisty Łukasza Szczurka.
PBS należy do zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości i jest liczącym się partnerem w kreowaniu polityki ekonomicznej w Polsce, będąc stałym członkiem licznych gremiów gospodarczych i finansowych.
z Lesławem Wojtasem, Prezesem Zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego
Zamierzamy wykorzystać go do jeszcze większej promocji banku, jako instytucji, mającej jedną z najdłuższych tradycji bankowych na ziemiach polskich. Banku, który jednocześnie stawia na najnowocześniejsze technologie i na najwyższą jakość świadczonych usług. Jubileuszowy rok będzie także okazją do bliższego poznania się naszych klientów i kontrahentów, bo nasz jubileusz to także ich święto. Na przestrzeni całego roku zorganizujemy kilka spotkań jubileuszowych o charakterze biznesowo-politycznym na szczeblu lokalnym, regionalnym i centralnym, podczas których naszymi gośćmi będą kontrahenci, klienci, samorządowcy i parlamentarzyści. Spotkania będą okazją do wsłuchania się w oczekiwania rynku, ale także przekazania pewnych impulsów decydentom w zakresie oczekiwanych przez nas zmian w realizowanej polityce finansowej w Polsce.
Przede wszystkim oczekiwalibyśmy spójności i stabilności obowiązujących przepisów. Są kwestie nienaruszalne, jak treści zawarte w Konstytucji, a zdarzają się sytuacje, że usiłuje się wprowadzać przepisy naruszające konstytucyjność, np. w zakresie polityki emerytalnej, gdzie wprowadza się zmiany systemowe bez rzeczowej dyskusji z zainteresowanymi stronami. Oczekujemy prawdziwych konsultacji społecznych i stworzenia podstaw do tego, aby dziś młodzi, aktywni ludzie mieli zagwarantowane bezpieczeństwo rozwoju i byli w stanie wykorzystać w pełni swój potencjał.
Oczywiście nasz bank, jako spółdzielczy podmiot gospodarczy, oferuje liczne narzędzia wspierające realizację tych celów. Dążyć będziemy oczywiście do umacniania naszej pozycji na rynku, wprowadzania kolejnych innowacyjnych rozwiązań i technologii oraz dalszego systematycznego rozwoju Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, jako jednego z największych dziś banków tego sektora w kraju.
Chcemy bardzo szybko skonsolidować nasze spółki w jeden holding bankowy. Przekształcimy te podmioty w Spółki Akcyjne. Zakres ich działalności opierać się będzie na wsparciu PBS w usługi okołobankowe. Jednocześnie wykorzystamy ich potencjał do intensywnego budowania sieci w Polsce -zamierzamy skutecznie wyjść poza region Podkarpacia na rynek ogólnopolski. Zaczynamy od sąsiednich regionów - rynku krakowskiego, górnośląskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Firmą, będącą motorem napędowym jest spółka giełdowa PBS Finanse S.A. a w skład holdingu wejdą także PBS Partner (usługi finansowe, ubezpieczenia, kredyty) oraz PBS Leasing.
Nie ma na rynku banków spółdzielczych w kraju podobnej struktury organizacyjnej. Jako pierwsi "wyprowadzamy" na zewnątrz pewne usługi okołobankowe, jednocześnie konsolidując podmioty w holding, co zapewni sprawniejsze zarządzanie całym bankiem (np. w zakresie rozwiązań IT, kompleksowości oferty i działań marketingowych).
Polityka rozwoju PBS realizowana jest systematycznie i w każdym zakresie - ofertowym, technologicznym i formalnym. Nasza pozycja i siła stale rośnie, np. jesteśmy już samodzielnym wystawcą i operatorem kilkunastu rodzajów kart bankowych (także zbliżeniowych), nadal stawiamy na rozwój sieci bankomatów z czytnikiem biometrycznym - pierwszy już funkcjonuje, a kolejne będą pojawiały się głównie w nowych placówkach samoobsługowych. Przed nami także realizacja zmian w ofercie bankowości internetowej, spełniającej oczekiwania klientów oraz wdrożenie zmian w bankowym systemie operacyjnym. To jedna z najważniejszych kwestii, która będzie miała wpływ na wiele następnych lat w zakresie utrzymania najwyższej jakości obsługi klientów, bezpieczeństwa zarządzania finansami i przetwarzania danych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu