Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Audyt tanieje, rewidenci pracują za grosze

26 czerwca 2018

Podatki

Biegli rewidenci to wysokiej klasy specjaliści. Tak są postrzegani i tak postrzegają sami siebie. Dlatego trudno zrozumieć, dlaczego niektórzy z nich liczą sobie za godzinę pracy mniej niż pracownicy fizyczni. A nawet z takimi przypadkami mamy do czynienia - twierdzą ankietowani przez nas audytorzy.

Za badanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo może zapłacić dziś średnio o 15-20 proc., a w przypadku jednostek publicznych nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż jeszcze trzy lata temu. Co więcej, eksperci spodziewają się dalszego spadku cen w kolejnych miesiącach.

Wskazują na dużą konkurencję, a nawet zjawisko oferowania cen dumpingowych. Czy odbija się to na jakości badań? Audytorzy nie mają wątpliwości, że tak. To oczywiste, ich zdaniem, że z niskimi stawkami często idzie w parze niska jakość. Nastroje studzi prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Józef Król. Przypomina, że wszystkich biegłych obowiązują te same standardy. A spadek cen nie oznacza spadku przychodów. Firmy audytorskie nie tylko badają sprawozdania, lecz także systematycznie poszerzają działalność.

Ręce mogą zacierać przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy badanie sprawozdania finansowego traktują jako narzucony przez ustawę obowiązek.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.