Na filmowej taśmie uwiecznia życie biznesowe Szczecina
Piotr Krężel zostawił pracę w telewizji i założył własną firmę producencką
Trzydziestolatek po szkole reklamy w Szczecinie rok temu otworzył firmę produkującą filmy na zlecenie biznesu. To był strzał w dziesiątkę. W ciągu niespełna 12 miesięcy firma Cineo Produkcja Filmowa wyprodukowała 50 filmów promocyjno-reklamowych, relacji z konferencji prasowych i korporacyjnych eventów. - Takich usług w zachodniopomorskim brakuje, wszedłem w niszę, której inni do tej pory nie zauważali - mówi Piotr Krężel. Już w pierwszych zdaniach rozmowy zastrzega, że ślubów i chrzcin nie filmuje.
Firmę założył samodzielnie i jest jej jedynym właścicielem.
Środki na własny biznes, 35 tys. zł na zakup sprzętu, uzyskał z unijne dotacje, z programu Innowacyjna gospodarka. Teraz finansuje się sam, na co pozwalają mu przychody sięgające miliona złotych rocznie.
Krężel podstaw filmowego biznesu nauczył się, pracując przez dwa lata w regionalnej telewizji. Dziś we własnej firmie zajmuje się operatorką i końcowym montażem filmów. Do innych czynności związanych produkcją zatrudnia fachowców - grafików, lektorów, dźwiękowców. - Zdarza się, że jeden projekt zmusza do zatrudnienia nawet pięciu osób na umowy-zlecenia - opowiada Krężel.
Kluczowe dla takich niszowych firm jest pozyskanie klientów i zleceń. Piotr Krężel przyznaje, że żadnych działań promocyjnych swojej firmy nie podejmował, ponieważ nie stać go na to. - Liczą się poczta pantoflowa i rekomendacje dotychczasowych klientów - zapewnia. Znalazł też własny patent na promocję. Kręci filmy dla fundacji i organizacji charytatywnych, a te jak wiadomo, mają zwykle możnych sponsorów, przedsiębiorców. - Dla nich jestem wiarygodny i w pewnym sensie "swoim człowiekiem", co bardzo ułatwia potem kontakty - dodaje.
Dla Piotra Krężela, głównym ograniczeniem w rozwijaniu biznesu jest brak odpowiedniego, ale bardzo drogiego sprzętu. Chodzi na przykład o kamery do filmowania w zwolnionym tempie, których koszt sięga 100 tys. dol.
- Mając taki sprzęt, wchodzę na inny pułap biznesowy. Będę mógł partycypować w specjalistycznych produkcjach, także na poziomie ogólnopolskim - przekonuje właściciel Cineo.
- Teraz mogę się rozwijać w wybranym przez siebie tempie - dodaje.
Przewiduje, że swoje cele strategiczne osiągnie za 1,5 do 2 lat. Piotrowi Krężlowi nie brakuje entuzjazmu i determinacji. Zapewnia, że nigdy nie wróci już do pracy na etacie w dużej firmie. - Wolę to, co robię, chociaż codziennie towarzyszy mi stres i niekiedy praca po 16 godzin na dobę przez parę dni z rzędu - opowiada. Teraz mogę rozwijać się w wybranym przez siebie tempie. Odreagowuję grając w squasha i oglądając kinową klasykę.
@RY1@i02/2012/119/i02.2012.119.05000020f.808.jpg@RY2@
Piotr Krężel, stawia na specjalizację i ogólnopolski rynek filmowy
Kamienie milowe sukcesu
● Wykształcenie z dziedziny mediów
● Doświadczenie w pracy w telewizji
● Świadczenie unikalnych usług
● Konsekwentna realizacja celów biznesowych
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu