Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

Owoce drożeją, cukier też, a cena soków się nie zmieni

26 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Branża spożywcza

Producenci soków nie są już w stanie podwyższać cen, bo na półkach zalega niesprzedany towar. Biorą się więc do cięcia kosztów. Eliminują papierowy obieg dokumentów i zmieniają systemy premiowe. Niektóre przenoszą linie produkcyjne z kilku zakładów do jednego. Tak zrobiła Agros Nova, która soki, nektary i napoje wytwarza jedynie w Tymienicach. Agros Nova, do której należy m.in. marka Fortuna, przyznaje, że dzięki temu lepiej zarządzać kosztami.

Jeśli cięcia nie przyniosą rezultatów, firmy mogą zacząć opóźniać płatności. Z danych Euler Hermes wynika, że na razie w terminie regulowane jest ok. 80 proc. wartości należności producentów soków i napojów, a trudne długi, czyli te opóźnione już ponad kwartał, mają wartość ok. 2 - 3 proc. wartości należności. - Średnie opóźnienie należności w ubiegłym roku w branży soków i napojów nie zwiększało się - twierdzi Maciej Zięba z Euler Hermes. Jeśli spadki sprzedaży nadal będą trwały, pierwsze problemy z płatnościami odczują hurtownicy, którym nie zapłacą sieci handlowe, a w dalszej kolejności bezpośrednio producenci soków.

Branża szuka oszczędności, bo rosną koszty własne, w tym głównie surowców. W ciągu roku owoce krajowe zdrożały o 170 proc., a cukier o ponad 50 proc. Choć jeszcze pół roku temu producenci soków mieli nadzieję, że sprzedaż przestanie spadać, z najnowszych danych firmy badawczej Ac Nielsen jasno wynika, że w ciągu całego ubiegłego roku trend ten się utrzymał. Soków, nektarów i napojów kupiliśmy w sumie mniej o 12,7 proc. Najwięcej stracili producenci nektarów (18,8 proc.) i soków (15,4 proc.). W najlepszej sytuacji są firmy wytwarzające tanie napoje (spadek o 9,9 proc.), do których można dodawać sztuczne barwniki i konserwanty. Cały rynek skurczył się o 185 mln zł do 2,5 mld zł.

Radosław Miętus

radoslaw.mietus@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.