Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

MPay nie dostał zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego

1 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Płatności

KNF odmówiła wczoraj spółce mPay zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze instytucji płatniczej. Powód? Niespełnienie przez spółkę warunków ustawowych.

Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze instytucji płatniczej nałożyła na niektóre firmy ustawa o usługach płatniczych z 2011 r. Do tej pory zezwolenia wydano dwunastu podmiotom.

MPay należy do giełdowej spółki ATM i jest jedną z dwóch największych firm w Polsce, oferującą możliwość płacenia za bilety komunikacji miejskiej czy parkingi w kilkudziesięciu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy we Wrocławiu.

Piotr Warsicki, prezes mPay, zastrzega, że nie zna uzasadnienia decyzji, ale uważa, że komisji nie spodobała się wysoka, skumulowana strata bilansowa z ubiegłych lat. - Wyjaśnialiśmy, że straty te wynikały z wysokich nakładów inwestycyjnych poniesionych w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. W naszej ocenie nie powinny więc być przyczyną odmowy wydania zezwolenia - mówi.

Skumulowane straty mPay wykazane w raporcie za 2012 r. wynoszą 14,5 mln zł, a kapitały własne są na poziomie 22,4 mln zł.

- Chciałbym zapewnić wszystkich użytkowników systemu mPay, że środki pieniężne zgromadzone na ich rachunkach są bezpieczne, a świadczone przez nas usługi w miastach partnerskich będziemy świadczyli jak dotychczas. Decyzja KNF nie powoduje zaprzestania naszych starań o uzyskanie zezwolenia w najbliższej przyszłości - podkreśla Warsicki.

KNF zgodziła się wczoraj na uruchomienie w Polsce oddziałów niemieckiego DZ Banku (na razie działa u nas w formie osobnej spółki) oraz Western Union International Bank.

Jacek Uryniuk

 jacek.uryniuk@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.