Dziennik Gazeta Prawana logo

Zyski inwestorów zostają w Polsce

Jedną z ambicji premiera (a wcześniej ministra finansów) Mateusza Morawieckiego w polityce gospodarczej było zmniejszenie znaczenia inwestorów zagranicznych w Polsce – oraz uzyskiwanych przez nich dochodów w znacznej części transferowanych do macierzystych krajów. W 2015 r., u progu rządów Prawa i Sprawiedliwości, polskie filie dały zagranicznym właścicielom 67,5 mld zł dochodu, z czego 30 mld zł stanowiły dywidendy. W 2022 r. dochody „zagranicy” w Polsce wyniosły niemal 129 mld zł. Na dywidendy przypadły niecałe 42 mld zł.

W czasie rządów PiS nie spadło zainteresowanie zagranicznych firm naszym krajem. W końcu 2015 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosiła 725,6 mld zł. Siedem lat później było to prawie 1,2 bln zł.

Pozostało 69% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.