Większość chce, nie każdy może
Czołowe banki centralne łagodzą politykę monetarną, żeby zniwelować zagrożenie dla gospodarki wykreowane przez amerykańskie cła
W środę wieczorem amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ogłosił swoją decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Dwunastu głosujących członków instytucji kształtującej koszt pieniądza w Stanach Zjednoczonych znajdowało się pod silną presją ze strony administracji Donalda Trumpa, żeby dokonać pierwszej w tym roku obniżki stóp.
Amerykańska gospodarka wytraca impet – roczne tempo wzrostu PKB obniżyło się z 3 proc. w II kwartale 2024 r. do 2 proc. w pierwszych miesiącach 2025 r. Ekonomiści zgodnie prognozują, że wprowadzone przez Donalda Trumpa na początku kwietnia cła na większość importowanych do USA towarów przyczynią się do kontynuacji spowolnienia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.