Mija czas obligacji
Jeśli ktoś chce kupować obligacje, powinien wybierać papiery o zmiennym oprocentowaniu
Większość ekonomistów jest zgodna: RPP zacznie podwyższać stopy procentowe już w pierwszym kwartale przyszłego roku. To przez ryzyko wzrostu inflacji: w przyszłym roku wyniesie ona zapewne ponad 3 proc., czyli będzie wyższa niż tzw. cel inflacyjny NBP (2,5 proc.). Jeśli rada będzie podwyższać stopy, przełoży się to na rynek obligacji skarbowych. Pół biedy, jeśli rentowność, jakiej będą żądać inwestorzy od emitenta - Ministerstwa Finansów - wzrośnie już na przetargu. Gorzej, że nikt nie da gwarancji, że po kupieniu takiej obligacji jej rentowność nie będzie rosła później w obrocie wtórnym. Z reguły tak się właśnie dzieje, gdy rynek zakłada całą serię podwyżek stóp. A gdy rośnie rentowność, spada cena - więc zysku z inwestycji nie będzie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.