Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

EBI: kredyty dla Polski nie będą mniejsze

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Europejski Bank Inwestycyjny chce utrzymać finansowanie dla naszego kraju na poziomie zbliżonym do tego z 2010 roku, czyli prawie 5,5 mld euro - zapowiada Anton Rop, wiceprezes banku. Na największe wsparcie może liczyć branża transportowa i kolej

Europejski Bank Inwestycyjny nie zamierza ograniczać wartości udzielanych kredytów dla Polski.

- Naszym celem na ten rok jest utrzymanie finansowania na poziomie z 2010 roku. Sądzę, że jest to do osiągnięcia - mówi Anton Rop, wiceprezes EBI, który na tym stanowisku zastąpił w sierpniu ubiegłego roku Martę Gajęcką.

Dodaje, że na wartość kredytów dla naszego kraju nie wpłyną plany zmniejszenia akcji kredytowej przez bank. Ma wrócić do stanu sprzed kryzysu finansowego. W 2008 roku EBI zintensyfikował finansowanie gospodarek państw UE. W latach 2009 - 2010 wartość udzielonych kredytów osiągnęła 150 mld euro (bank zobowiązał się zwiększyć w tych latach finansowanie o 30 proc.).

W ubiegłym roku bank pożyczył Polsce rekordowe 5,5 mld euro, z czego aż 2 mld euro przypadło na gigantyczny kredyt na współfinansowanie inwestycji realizowanych przy udziale funduszy unijnych. Była to najwyższa pożyczka dla nowego państwa członkowskiego UE i druga co do wielkości w historii banku. Z danych EBI wynika, że Polska była w ubiegłym roku czwartym (po Hiszpanii, Włoszech i Niemczech) odbiorcą kredytów. Przyznane jej pożyczki stanowią równowartość ok. 8 proc. przychodów budżetowych kraju w tym roku. - Współpraca z Polską jest dla nas ważna ze względu na oczekiwany wzrost inwestycji oraz wysoki poziom finansowania ze strony EBI - podkreśla Anton Rop.

Według niego w tym roku na największe wsparcie z EBI będzie - podobnie jak w latach poprzednich - mógł liczyć transport. Nowością będzie to, że więcej środków trafi do branży kolejowej. Jeszcze w tej połowie roku PKP Intercity może zostać udzielony kredyt w wysokości 200 mln euro na zakup nowoczesnych, szybkich składów pociągów. Toczą się także rozmowy z PKP PLK w sprawie kredytu w wysokości do 900 mln euro na finansowanie modernizacji linii kolejowych. Podpisania umowy należy spodziewać się do końca roku.

Bank planuje także zwiększyć swoje zaangażowanie w sektorze energetyki. Według Antona Ropa Polska ma duże potrzeby inwestycyjne w tym obszarze i jest miejsce na działania ze strony EBI. W szczególności bank jest zainteresowany projektami związanymi z odnawialnymi źródłami energii oraz efektywnością energetyczną. Dodatkowo Polska może liczyć na dalsze środki na współfinansowanie inwestycji, które otrzymały dotacje z UE, a także wsparcie dla sektora MSP (EBI udziela pożyczek dla banków).

W 2010 roku bank odnotował najwyższy w swojej historii zysk netto w wysokości 2,1 mld euro.

@RY1@i02/2011/041/i02.2011.041.000.013a.001.jpg@RY2@

EBI jest coraz bardziej aktywny w Polsce

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.