Polska Grupa Energetyczna rezygnuje z inwestycji wartej 10 mld zł. Przez drożejący węgielPolska Grupa Energetyczna zrezygnowała z budowy bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole, podała spółka w komunikacie. 05 kwietnia 2013
Rosja rządzi polską energetyką? Putin zapowiada Jamał II, polska firma podpisuje memorandum, a Tusk nic nie wiePrezydent Rosji Władimir Putin znowu zatrząsł polską polityką. Jego oświadczenie o możliwości budowy zaniechanego gazociągu Jamał II wywołało prawdziwą burzę w Polsce. Okazało się, że polska firma podpisała już w tej sprawie z Rosjanami memorandum, o którym nie miał pojęcia polski premier. Zaskoczenia i konsternacji nie ukrywa też minister skarbu.05 kwietnia 2013
Polska energetyka ma wielki problem: Za 20 lat skończy się węgiel brunatny, kamienny będzie za drogiPolskie zasoby węgla brunatnego skończą się w ciągu najbliższych 20 lat, a wydobywanie węgla kamiennego przestało się opłacać, co sprawia, że jego import stale rośnie. Należy więc znaleźć inne źródła energii, bo upadł mit, że polska energetyka jest samowystarczalna – uważa dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju.05 kwietnia 2013
Miller: premier jest jak zdradzony mążZadziwiająca sytuacja - w ten sposób Leszek Miller komentuje fakt, że premier nie wiedział o memorandum, podpisanym między Gazpromem i spółką EuRoPol Gaz na realizację projektu gazociągu "Jamał - Europa2".05 kwietnia 2013
EuRoPol GAZ i PGNiG studzą emocje - memorandum o Jamał II to jeszcze nie budowa gazociąguJak zapewnia w komunikacie a spółka EuRoPol GAZ, podpisane w Rosji memorandum na budowę gazociągu Jamał II, nie oznacza decyzji o budowie gazociągu.05 kwietnia 2013
Za pół roku okaże się czy nowy Jamał się opłaca EuRoPol GAZ w ciągu pół roku ma przedstawić wyliczenia, czy nowy rosyjski gazociąg będzie opłacalny - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 05 kwietnia 2013
Premier: Nie mam żadnych informacji na temat memorandum w sprawie gazociąguTusk pytany przez dziennikarzy w Sejmie o memorandum w sprawie gazociągu Jamał - Europa 2, powiedział że musi sprawdzić informację i nie komentuje czegoś, o czym nie wie. Rosyjska agencja prasowa „RIA Novossti” poinformowała, że dokumentacja techniczna ma być gotowa w ciągu pół roku.05 kwietnia 2013
Piechociński spotka się z szefem GazpromuCzy dojdzie do budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę? Minister gospodarki Janusz Piechociński spotka się w Sankt-Petersburgu, w czasie szczytu państw bałtyckich, z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. 05 kwietnia 2013
Szefowa PGNiG o Jamał II: Nie ma znaczenia iloma rurami płynie gaz, najważniejsze aby płynąłNajważniejsze są stabilne dostawy, a nie to czy będzie jeden gazociąg czy dwa. Tak komentują władze PGNiG rosyjski powrót do analizy planów budowy połączenia gazowego "Jamał 2" . Michał Potocki•04 kwietnia 2013
Eksperci oceniają, czy gazociąg Jamał II potrzebny jest PolscePolscy eksperci energetyczni są podzieleni w sprawie gazociągu Jamał II. Doktor Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego przekonuje, że każdy nowy gazociąg przechodzący przez Polskę zwiększa rangę naszego kraju. Dlatego ekspert twierdzi , że błędem byłoby na starcie odrzucenie propozycji Rosji. 04 kwietnia 2013
Jeszcze go nie ma, a już budzi kontrowersje. Eksperci o gazociągu Jamał - Europa 2Władimir Putin polecił wczoraj Gazpromowi powrót do analizy planów budowy połączenia "Jamał - Europa 2". Polscy eksperci energetyczni są w tej sprawie podzieleni. Doktor Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego przekonuje, że każdy nowy gazociąg przechodzący przez Polskę zwiększa rangę naszego kraju. Dlatego ekspert twierdzi , że błędem byłoby na starcie odrzucenie propozycji Rosji. 04 kwietnia 2013
IPO Energi na przełomie czerwca i lipca, pojawiają się inwestorzy branżowiPierwotna oferta publiczna Energi może realnie odbyć się w czerwcu-lipcu (wcześniej planowano ją na II kw. br.), jednak wcześniej Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce przeanalizować wpływ nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) na wycenę spółki, poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski. 04 kwietnia 2013
URE: Porozumienie sprzedawców warunkiem uwolnienia rynku energiiPrezes Urzędu Regulacji Energetyki podejmie decyzję o uwolnieniu rynku energii tylko wówczas, gdy konsumenci będą mogli z łatwością zmieniać sprzedawcę prądu. Daje więc spółkom energetycznym czas do końca kwietnia na dojście do porozumienia w sprawie tzw. umowy kompleksowej. Dzięki niej odbiorcy prądu opłacą tylko jedną fakturę zamiast dwóch – za sprzedaż energii i jej dystrybucję.04 kwietnia 2013
Piechociński zadowolony z pomysłu Putina, ale...Druga nitka gazociągu z Rosji mogłaby być korzystna dla Polski - twierdzi minister gospodarki. Janusz Piechociński mówił w radiowej Jedynce, że zrealizowanie rosyjskich zapowiedzi powrotu do budowy gazociągu przez Polskę pozwoliłoby nam zarabiać na tranzycie. 04 kwietnia 2013
Budzanowski: nie Rosjanie, ale Polacy zdecydują o budowie gazociąguRosja planuje budowę gazociągu Jamał-Europa 2, Polska odpowiada, że projekt nie jest uzasadniony. Prezydent Rosji polecił Gazpromowi powrót do analizy planów budowy gazociągu "Jamał - Europa 2". Władimir Putin powiedział, że chodzi o "zwiększenie pewności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji i Węgier". 04 kwietnia 2013
Rząd odpowiada Putinowi: budować gazociąg u nas może tylko państwo polskieDecyzję o budowie gazociągu przesyłowego podejmie suwerennie polski rząd i polski operator gazociągów przesyłowych. Ponadto dziedzictwo gazociągu jamalskiego daje dowód na to, że mieszane struktury własnościowe zarządzające gazociągami tranzytowymi nie są efektywne - w ten sposób minister skarbu Mikołaj Budzanowski odpowiedział na propozycję Władimira Putina, by wrócić do koncepcji budowy gazociągu Jamał-Europa II. 03 kwietnia 2013
Ekspert: nie rezygnujmy z dywersyfikacji dostaw gazuPolska nie powinna rezygnować z szukania różnych kierunków dostaw gazu - uważa Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. Jego zdaniem, bezpieczeństwo energetyczne kraju wymaga zapewnienia dostaw z wielu źródeł.03 kwietnia 2013
Rosja zmienia zdanie: Chce wrócić do projektu gazociągu Jamał IIWładimir Putin chce powrotu do koncepcji budowy gazociągu Jamał-Europa II - poinformowała agencja Interfax. Jeśli gazociąg powstanie, połączyłby złoża jamalskie w Rosji do Polski, Słowacji i Węgier.03 kwietnia 2013
PGNiG ogranicza konkurencję na rynku gazu? UOKiK zbada tę sprawęPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest dominantem na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego, ponadto posiada ok. 98 proc. udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży tego paliwa. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem nadużywania przez PGNiG swojej pozycji na tych rynkach. 03 kwietnia 2013
Dziwne roszady personalne w PGNiG. Nagła rezygnacja niedoszłego szefa ds. poszukiwań i wydobyciaNajwiększa w Polsce firma wydobywcza gazu i ropy ma problem z powołaniem osoby odpowiedzialną za najważniejszy sektor w koncernie, jakim są poszukiwania i wydobycie surowca. Nominowany kilka dni temu na stanowisko wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Krzysztof Bocian złożył jeszcze przed objęciem urzędu rezygnacje, którą szybko przyjęto.Spółka poinformowała, że nie szuka nowego piony wydobycia, zajmie sie tym wiceprezes 03 kwietnia 2013