Nowy rosyjski gazociąg to "gra pozorów"Zapowiedź budowy nowego rosyjskiego gazociągu przechodzącego przez Polskę to "gra pozorów" - mówi dr Adam Eberhardt, wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten właśnie sposób Moskwa chce naciskać na Ukrainę i zwiększyć eksport "błękitnego paliwa" do Europy Środkowej. 09 kwietnia 2013
Winni zamieszania wokół memorandum są politycy, a nie firmy gazoweZa chaos informacyjny wokół podpisania memorandum z Gazpromem odpowiadają politycy, a nie władze spółek gazowych. Ekspert energetyczny Andrzej Szczęśniak nie spodziewa się jednak dymisji ministra gospodarki bądź skarbu. 09 kwietnia 2013
Sasin: Ukraina z rosyjskim pistoletem przystawionym do głowyPlan budowy nowej odnogi gazociągu jamalskiego przez Polskę to szantaż Rosji wobec Ukrainy – uważa poseł PiS Jacek Sasin. Według niego inwestycja jest sprzeczna z polską racją stanu i nie przyniosłaby nam żadnych ekonomicznych korzyści.09 kwietnia 2013
PGE śladami zagranicznych koncernów. Nie zbuduje elektrowniPo odwołujących inwestycje niemieckim RWE oraz francuskim EdF z budowy elektrowni zrezygnował największy polski gracz. Potrzebna jest dyskusja o roli PGE w krajowej energetyce – uważają eksperci.09 kwietnia 2013
Memorandum w sprawie Jamału II: Polecą głowyW piątym dniu po podpisaniu memorandum przez polską spółkę EuroPolGaz a Gazpromem dotyczącym tzw. Jamału II wszystko wskazuje na to, że za zamieszanie odpowiedzą nie odpowiedzialni ministrowie, ale szefowie spółki, która podpisała memorandum.08 kwietnia 2013
Piechociński jednak wiedział o memorandum gazowym - są dowodyWiemy coraz więcej o memorandum gazowym podpisanym między EuroPolGazem a Gazpromem. Radio Zet dotarło do dokumentu, który świadczy o tym, że Janusz Piechociński wiedział o podpisaniu w Petersburgu memorandum gazowego. Przeczy to dotychczasowym słowom wicepremiera.08 kwietnia 2013
Inteligentne liczniki w każdym polskim domuEnerga, PGE i Tauron pracują nad ograniczeniem zużycia energii dzięki instalacji tzw. inteligentnych liczników. Dzięki nim konsumenci mieliby płacić niższe rachunki za prąd. Liczniki te mają ułatwić też przyłączanie do sieci elektroenergetycznej małych wiatraków i innych odnawialnych źródeł energii. W ciągu najbliższych siedmiu lat w każdym polskim domu powinien znaleźć się taki nowoczesny licznik.08 kwietnia 2013
W Gdańsku powstanie terminal naftowy. Koniec inwestycji to 2015 rok PERN "Przyjaźń" podpisał dziś umowę z generalnym wykonawcą na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Nowoczesna infrastruktura na gdańskim wybrzeżu ma zostać oddana do użytku pod koniec 2015 roku, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w komunikacie. 08 kwietnia 2013
Druga nitka Jamału to polityczna zagrywka Rosjan– Podpisanie memorandum przez Gazprom i EuRoPolGaz ws. planowanego gazociągu to cios wymierzony we władze w Kijowie – uważa Dominik Smyrgała, ekspert ds. energetyki Polskiej Akademii Nauk. To kolejna rosyjska inwestycja gazowa, po Nord Stream i South Stream, która ma omijać terytorium Ukrainy i w ten sposób umożliwić Moskwie wywieranie nacisku na sąsiadów. Tym bardziej, że Kijów wciąż dąży do uniezależnienia się od dostaw ze Wschodu. Zdaniem eksperta, ze względów politycznych Polska nie powinna angażować się w tego typu projekty.08 kwietnia 2013
Będzie wniosek PiS o odwołanie ministra skarbuBędzie wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział w Łęczycy, że wniosek taki zostanie złożony w najbliższych dniach.07 kwietnia 2013
Rozmowy ONZ-Iran w sprawie programu jądrowego bez porozumieniaBrakiem porozumienia zakończyły się rozmowy ONZ i Iranu w sprawie irańskiego programu jądrowego. Na razie nie jest jasne czy i kiedy negocjacje będą kontynuowane.06 kwietnia 2013
Gazprom zapowiada trzecią rurę na dnie BałtykuRosyjski Gazprom planuje ułożenie trzeciej nitki Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku. Wspomniał o tym premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew podczas odbywającego się w Petersburgu forum Baltic Sea Action - jednego z przedsięwzięć Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku - HELCOM.06 kwietnia 2013
Prezydent nie zwoła nadzwyczajnego posiedzenia RBN w sprawie memorandum na budowę Jamału IIPrezydent nie zwoła nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego po podpisaniu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Taką informację przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta.06 kwietnia 2013
Ziobro apeluje do Komorowskiego: Niech RBN zajmie się sprawą memorandum na budowę Jamału IISolidarna Polska apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozszerzenie porządku najbliższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego o sprawę memorandum podpisanego przez polsko-rosyjską spółkę EuRoPol GAZ oraz Gazprom.06 kwietnia 2013
Rosyjskie media o drugiej nitce gazociągu Jamał - EuropaRosyjski dziennik „Kommiersant” pisze, że nie było dla niego zaskoczeniem podpisanie przez Gazprom i polską firmą EuRoPol GAZ memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa. Jednak - jak zauważa gazeta - „polskie władze w ostatnich dniach niejednokrotnie mówiły o swoim sceptycznym nastawieniu do inicjatywy realizacji tego projektu”. 06 kwietnia 2013
Piechociński po powrocie z Rosji: Chodzi o "rozgrywkę" wewnątrz rosyjskiego przemysłu gazowniczegoPolska odpowie na rosyjską propozycję budowy gazociągu Jamał II, kiedy otrzyma jej szczegóły. Czyli za około pół roku, bo tyle Rosjanie potrzebują na ich przygotowanie. Mówił o tym po powrocie ze szczytu państw bałtyckich w Sankt-Petersburgu Janusz Piechociński. Wicepremier spotkał się tam z kierownictwem Gazpromu.06 kwietnia 2013
Budzanowski wszystko dementuje: Gazprom mówi nieprawdę, nie ma umowy o Jamale IIMinister Skarbu Mikołaj Budzanowski wyjaśnia wątpliwości narosłe wokół memorandum z Gazpromem o budowie drugiej nitki gazociągu Jamal II. Jak stwierdził na konferencji prasowej po spotkaniu z PGNiG, twierdzenia Gazpromu o podpisaniu ważnej umowy gazowej z Polską mijają się z prawdą. Nie ma żadnej umowy o budowie nowego gazociągu.05 kwietnia 2013
Dlaczego Rosjanie ogłosili podpisanie memorandum z Polakami na budowę Jamału IIRosjanie zafundowali nam humbug informacyjny. Tak prezes Instytutu Studiów Energetycznych, Andrzej Sikora, skomentował w Jedynce sprawę rzekomego memorandum, dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego.05 kwietnia 2013
Polska zużyła w 2012 r. prawie 16 mld m sześc. gazu, z czego 4,4 mld m sześc. z własnych źródełW 2012 r. zużycie krajowe gazu ziemnego wyniosło 15,8 mld m3. W tym okresie wydobycie krajowe w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy osiągnęło 4,4 mld m3, podano także. 05 kwietnia 2013
Piechociński po spotkaniu z Rosjanami: Gazpromowi nie chodzi o drugą nitkę JamałuGazprom nie chce powrotu do projektu drugiej nitki gazociągu jamalskiego, ale do koncepcji obejścia Ukrainy poprzez nowy gazociąg z Białorusi poprzez terytorium Polski na Słowację, poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński po spotkaniu z kierownictwem Gazpromu. 05 kwietnia 2013