Dziennik Gazeta Prawana logo

Łatwiej podbić niż potem rządzić

Po przejęciu władzy nowi przywódcy Afganistanu będą musieli udowodnić, że ich kraj nie stanie się ośrodkiem terrorystycznym
Po przejęciu władzy nowi przywódcy Afganistanu będą musieli udowodnić, że ich kraj nie stanie się ośrodkiem terrorystycznymEPA/PAP
24 sierpnia 2021

Od kolejnych kroków talibów zależy, czy ich władze będą miały szansę na szersze uznanie międzynarodowe

Liderzy talibów pracują nad składem nowego rządu. Wiadomo już, że trzema najważniejszymi osobami w radzie przywódczej będą współzałożyciel talibów mułła Abdul Ghani Baradar, twórca zwycięskiej strategii wojskowej mułła Muhammad Jakub oraz Chalil Hakkani, czyli wysoki rangą członek sieci Hakkani, odpowiedzialny za niektóre z najbardziej okrutnych ataków terrorystycznych w ciągu ostatnich 20 lat.

Po tym, jak niemal bez walki przejęli kontrolę nad większością Afganistanu, wspólnie będą musieli zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Te mogą okazać się zdecydowanie trudniejsze do okiełznania. Na pierwszy plan wysuwają się relacje zagraniczne. Talibowie od początku ofensywy intensywnie pracują nad stosunkami z innymi państwami, ale zachodni gracze nie zdecydują się na uznanie ich rządów, jeśli będą one powtórzeniem lat 1996–2001.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.