Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka zagraniczna

Opera mydlana groźna dla Ukrainy

Joe Biden z niepokojem patrzy na wydarzenia na Kapitolu; Biały Dom oskarża republikanów o chaos
Joe Biden z niepokojem patrzy na wydarzenia na Kapitolu; Biały Dom oskarża republikanów o chaosfot. Andrew Harnik/AP/East News
15 listopada 2023
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Dyskusje, jak uniknąć tzw. zamknięcia rządu, na dalszy plan zepchnęły w Kongresie Ukrainę i Izrael. W rozpatrywanej propozycji budżetowej nie ma dla tych państw ani centa

Potrzebuję tej roboty jak strzału w głowę – stwierdził w przypływie szczerości w 2013 r. John Boehner, ówczesny szef Izby Reprezentantów z ramienia republikanów. Było to w trakcie wyczerpujących negocjacji dotyczących reform fiskalnych, które ostatecznie przegłosowano w ostatnich godzinach 112. kadencji Kongresu. Kolejni po Boehnerze republikanie na pozycji spikera nie mają wcale łatwiej – Kevin McCarthy w październiku, jako pierwszy w historii, został odwołany ze stanowiska. Jego następcą został Mike Johnson, relatywnie mało doświadczony kongresmen z Luizjany, pozostający w dobrych, ale nie idealnych relacjach z Donaldem Trumpem. Teraz trwa jego pierwszy poważny test. Stawką jest to, czy Stanom Zjednoczonym uda się uniknąć częściowego zawieszenia działalności rządu (shutdown), prowizorium budżetowe przestaje obowiązywać w piątek.

W nowej roli Johnson od tygodni próbuje pogodzić strony, rozmawiając to z Białym Domem, to z kongresowymi demokratami, to nielicznymi, ale w wielu sprawach decydującymi u republikanów trumpistami. I tak w końcu wykuł propozycję dość niestandardową – dwuczęściowe prowizorium. Zgodnie z jej treścią część rządu ma mieć zapewnione funkcjonowanie do 19 stycznia (to dotyczy m.in. rządowych agencji zajmujących się transportem oraz rolnictwem), a część do 2 lutego. Do tego czasu mają trwać negocjacje na temat większego porozumienia. W propozycji Johnsona nie ma postulowanych przez wolnorynkowych republikanów cięć budżetowych. Co istotniejsze, nie ma też ani centa wsparcia dla Ukrainy oraz Izraela.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.