Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka zagraniczna

Rosjanie pozostaną w Tyraspolu

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 0 minut

Igor Smirnow, prezydent separatystycznego Naddniestrza, poinformował wczoraj o gwarancjach, które otrzymał od Moskwy w sprawie stacjonowania rosyjskich wojsk.

Oddziały pozostaną tam tak długo, aż zakończy się prawie 20-letni spór Tyraspola z władzami w Kiszyniowie o status nieuznawanego przez świat terytorium. W 1999 r. na szczycie OBWE Moskwa obiecała wycofać swoje wojska z 400-tysięcznego Naddniestrza. W ubiegłym roku władze Rosji i Mołdawii usiłowały zbliżyć stanowiska w sprawie rozwiązania konfliktu, zgadzając się na przekształcenie rosyjskich sił pokojowych w misję OBWE.

Naddniestrze - terytorium zdominowane przez ludność rosyjskojęzyczną - zostało połączone z Mołdawią w 1940 roku w ramach Mołdawskiej SSR. W 1991 roku wypowiedziało Kiszyniowowi posłuszeństwo.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.