Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Łukaszenka przysiega i oskarża opozycję

1 lipca 2018

Zachodni ambasadorzy zbojkotowali piątkową ceremonię zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki na czwartą kadencję. W sobotę USA wezwały Mińsk do uwolnienia z więzień opozycjonistów.

"Rząd Białorusi nie spełnił gróźb uczynienia z trzyletniego dziecka sieroty. Teraz niech zwolni jego rodziców i innych więźniów politycznych" - napisał na Twitterze rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, odnosząc się do przyznania babci opieki nad Daniłą, synem Andreja Sańnikaua i dziennikarki Iryny Chalip, którzy od miesiąca są przetrzymywani przez KGB.

Dzień wcześniej kilka stron kandydatowi Europejskiej Białorusi poświęciła prezydencka "Sowietskaja Biełorussija - Biełaruś Siegodnia". W ramach publikacji mających kompromitować opozycję podano m.in. kwotę 19,2 mln dol. na kampanię wyborczą Sańnikaua, choć z publikacji nie wynika, czy to budżet planowany, czy faktycznie pozyskany od zagranicznych sponsorów.

- Skoro nie wykluczyli Sańnikaua w trakcie kampanii, to znaczy, że żadnego wsparcia z zagranicy nie mieliśmy - bronił się w radiu Swaboda współpracownik ekskandydata Wiktar Iwaszkiewicz, przypominając, że dla zdobycia środków na kampanię Sańnikau sprzedał własne mieszkanie.

Publikacja zbiegła się ze złożeniem przez Łukaszenkę przysięgi na konstytucję kraju. - Wybór dokonany przez lud Białorusi jest święty i niepodważalny. Nie na darmo w dawnych czasach zrównywano głos ludu z głosem Boga. Lud nie poddał się gospodarczemu dyktatowi, politycznym prowokacjom ani histerii sprzedajnych polityków i dziennikarzy. Limit rewolucji i niepokojów jest wyczerpany - mówił Łukaszenka. W czasie ceremonii Mińsk był szczególnie chroniony. Jednego z przechodniów milicja zatrzymała tylko dlatego, że ten drwiąco uśmiechał się, obserwując mowę prezydenta na telebimie. Andrej Filipczyk zapłaci za to 525 tys. rubli (500 zł) grzywny.

Michał Potocki

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.