Na Kapitolu początek gorącego lata
Regulacja sztucznej inteligencji, próby zwiększenia konkurencyjności wobec Chin i współpraca z Meksykiem w walce z epidemią fentanylu – amerykańskich senatorów czeka lato pełne pracy
Po kilku miesiącach wewnątrz- i międzypartyjnych negocjacji nad istotnymi dla demokratów projektami ustaw lider większości w Senacie Chuck Schumer zamierza w lecie przejść do głosowań w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu. W końcu, bo krytyka za „legislacyjny letarg” zaczęła w ostatnich tygodniach spływać na niego nawet ze strony liberalnej prasy, zazwyczaj dla niego łagodnej. Jeszcze na wiosnę lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy wyliczał, że w tym roku tempo prac Senatu to mniej niż jedna ustawa na tydzień.
Najważniejsze legislacyjnie będą teraz negocjacje na temat ustaw budżetowych, w tym budżetu Pentagonu. Wątpliwe, by do porozumień doszło szybko, ostateczne głosowania odbędą się zapewne dopiero po wakacjach. Wcześniej prawdopodobne są jednak w Senacie inne projekty, dotyczące m.in. regulacji cen leków, licencji w przemyśle energetycznym czy bezpieczeństwa kolei. Jedna z czołowych propozycji Schumera reguluje sektor sztucznej inteligencji. Z doniesień medialnych wynika, że zgodnie z intencjami demokratów przyznawałyby one rządowi federalnemu prawo do uzyskania szerokich informacji, kto stworzył algorytm, oraz do danych źródłowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.