Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Bliski Wschód

Amerykanie negocjują z Teheranem polityczny rozejm

Antyamerykański mural w Teheranie
Antyamerykański mural w Teheraniefot. Abedin Taherkenareh/EPA/PAP
22 czerwca 2023
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

USA dążą do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i wstrzymania sprzedaży Rosjanom pocisków balistycznych i dronów bojowych

Stany Zjednoczone po cichu wznowiły pośrednie rozmowy z Iranem. Chcą nieformalnego porozumienia, które miałoby zapobiec dalszej eskalacji napięć z ajatollahami. Tym bardziej że – jak przekonuje odpowiedzialny za politykę blisko- wschodnią w administracjach kilku prezydentów dyplomata Dennis Ross – Amerykanie wolą skupić się na kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a nie kolejnych konfliktach na Bliskim Wschodzie.

Irańczycy potencjalne porozumienie określają mianem politycznego zawieszenia broni, a Departament Stanu podkreśla, że o przywróceniu umowy nuklearnej, z której administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa wycofała się w 2018 r., nie ma obecnie mowy. – Pogłoski na ten temat są fałszywe i wprowadzają w błąd – przekonywał rzecznik resortu Matthew Miller. Zdaniem Alego Vaeza z International Crisis Group podejmowane w ostatnim czasie wysiłki nie mają na celu osiągnięcia przełomu. Chodzi jedynie o „zapobieżenie sytuacji, która mogłaby doprowadzić do destabilizacji”. Z informacji CNN wynika, że rozmowy toczą się od końca ubiegłego roku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.