Pracujący w Niemczech muszą uważać na agencje
Wielu Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy w Niemczech, pada ofiarą nieuczciwych pracodawców i pośredników. Tak wynika z danych berlińskiego biura pomocy dla pracowników z nowych krajów UE. Plagą stały się nieuczciwe agencje pracy tymczasowej werbujące pracowników najemnych w Polsce i innych wschodnioeuropejskich państwach UE. Nie informują one werbowanych osób o rodzaju wykonywanej pracy ani o tym, że ma ona tymczasowy charakter. Faktyczna wartość pracy świadczonej przez pracownika najemnego jest też często dużo wyższa, niż wypłacane im obowiązujące stawki minimalne. Informowały o tym niemieckie związki zawodowe. Nadreńsko-Westfalski Instytut Badań Gospodarczych opublikował dane, z których wynika, że w zachodnich regionach Niemiec pracownicy najemni zarabiają średnio o 47 proc. mniej niż zatrudnieni na etacie, zaś na wschodzie Niemiec różnica ta wynosi 36 proc.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.