Festiwal piłki w cieniu strachu
BEZPIECZEŃSTWO Terroryści, strajki i powodzie - zdaniem ekspertów Francja jest obecnie najniebezpieczniejszym miejscem do przeprowadzania dużej imprezy sportowej
Szacuje się, że kraj gospodarza mistrzostw Europy w piłce nożnej ma odwiedzić między 1,5 a 2,5 mln zagranicznych turystów. Francja mobilizuje wojsko, służby specjalne i dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy publicznych do ochrony kibiców. Ponad 900 strażników będzie przydzielonych do ochrony każdego z dziesięciu miast organizujących mecze. Strażników będzie łącznie ponad 10 tys. Na stadionach będzie też znacznie więcej kontroli niż przy turnieju rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie. Podczas meczów kibiców będą obserwować kamery z monitoringu oraz bezzałogowe maszyny latające. Nad stadionami będzie panował zakaz przelotów samolotów, helikopterów oraz dronów. Stery tych będą mogły być przejmowane przez specjalnie stworzony ku temu system bezpieczeństwa. Jeśli zaś chodzi o ulice i strefy bezpieczeństwa, to ponad 72 tys. lokalnych policjantów zostanie wspartych przez 3,4 tys. oddziałów do tłumienia zamieszek, 10 tys. żołnierzy oraz 5,2 tys. przedstawicieli służb porządkowych (w tym strażaków, saperów oraz ratowników medycznych). Najważniejsze wydarzenia mają być również zabezpieczane przez jednostki specjalne. I choć liczby brzmią imponująco, eksperci twierdzą coś zupełnie innego.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.