Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Wykonawca nie traci, milcząc

27 czerwca 2018

Firma, która na wezwanie zamawiającego nie uzupełni listy powiązań kapitałowych, nie może stracić z tego powodu wadium - wynika z opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych

@RY1@i02/2014/018/i02.2014.018.183000600.803.jpg@RY2@

wyjaśnia

Zgodnie z obowiązującą od 20 lutego 2013 r. nowelizacją ustawy - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.; dalej: p.z.p.) przedsiębiorcy wchodzący w skład jednej grupy kapitałowej nie mogą składać odrębnych ofert w jednym przetargu, chyba że nie zachwieje to uczciwą konkurencją. Przepis ten wprowadzono po to, by utrudnić powiązanym ze sobą firmą manipulowanie wynikami przetargów.

Aby zamawiający mógł sprawdzić siatkę powiązań, wykonawcy muszą mu jednak wraz z ofertą przedkładać listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej (art. 24 ust. 2d p.z.p.) albo informację o tym, że do takiej grupy nie należą. Co jednak, gdy tego nie zrobią? Otóż zgodnie z wymienionym przepisem zamawiający stosuje również art. 26 ust. 3 p.z.p., zgodnie z którym w razie braku bądź wady dokumentu jest zobligowany wezwać wykonawców do jego uzupełnienia.

A jeśli wykonawca nie zareaguje i nie uzupełni listy? Zgodnie z art. 24b ust. 3 p.z.p. wyklucza się go z przetargu. Wtedy jednak pojawia się inna wątpliwość. Czy brak reakcji na wezwanie zamawiającego może spowodować, że zatrzyma on wadium wniesione przez firmę na podstawie art. 46 ust. 4a p.z.p.?

Z opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych jednoznacznie wynika, że nie ma do tego prawa. Jej autor zwraca uwagę, że art. 46 ust. 4a p.z.p. pozwala na zatrzymywanie wadium tylko wówczas, gdy wykonawca nie uzupełni dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1. Lista powiązań kapitałowych, a także oświadczenie o braku takich powiązań się do nich nie zaliczają.

"Ze względu na treść dokumentów oraz okoliczności ich składania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego można im przypisać charakter oświadczeń wiedzy wykonawcy lub odpowiednio oświadczeń wykonawcy. Z uwagi na to, iż obowiązek składania ww. oświadczeń wynika wprost z ustawy, nie jest zaś uwarunkowany decyzją zamawiającego, dokumentom tym nie można przypisać statusu oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy p.z.p., co w konsekwencji oznacza, że nie są one objęte treścią rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2013 r. poz. 231)" - wskazano w opinii.

Jedyną konsekwencją braku reakcji przedsiębiorcy na wezwanie do uzupełniania listy podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej jest więc wykluczenie z przetargu. Wadium musi mu jednak zostać zwrócone.

"Autonomiczny charakter oświadczeń, o których mowa w art. 26 ust. 2d ustawy p.z.p. powoduje, że art. 46 ust. 4a ustawy p.z.p. nie ma zastosowania w odniesieniu do sytuacji braku ich uzupełnienia przez wykonawcę na żądanie zamawiającego, wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy p.z.p." - napisano w opinii.

W razie braku bądź wady dokumentu zamawiający wzywa firmę do jego uzupełnienia

Sławomir Wikariak

slawomir.wikariak@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.