Umowa o odbiór odpadów obowiązuje, a tu zmienia się prawo miejscowe
? OPIS SYTUACJI: W 2013 r. spółka komunalna, której jedynym wspólnikiem jest gmina, ogłosiła przetarg nieograniczony na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie gminy. Szczegółowe warunki udziału we wskazanym postępowaniu przetargowym, a także zasady realizacji objętych nim usług przez podmiot, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, określono w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a także w załącznikach do SIWZ. W wyniku przetargu wyłoniony został wykonawca, z którym zawarto umowę.
Jej przedmiotem było świadczenie usług odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W dokumentach przetargowych wskazano w szczególności, że wykonawca, z którym podpisano umowę w sprawie zamówienia publicznego, jest zobligowany przystąpić do realizacji usług odbioru i zagospodarowania odpadów od 1 lipca 2013 r. W SIWZ wskazano także częstotliwość, z jaką wykonawca miał realizować usługę odbioru odpadów komunalnych. Zmieszane odpady miały być odbierane raz na dwa tygodnie, a selektywnie zbierane, papier oraz szkło - nie rzadziej niż raz w miesiącu. Postanowienia SIWZ w kwestii częstotliwości odbioru były tożsame z postanowieniami uchwały rady miejskiej w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w gminie i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (dalej: uchwała nr 1). Podczas obowiązywania umowy Rada Miejska podjęła kolejną uchwałę: selektywnie zbierane odpady - jeden raz w tygodniu, papier oraz szkło - nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. W związku ze zmianą uchwały nr 1 zamawiający wezwał wykonawcę do kontynuowania odbioru odpadów z nieruchomości położonych na terenie gminy ze zwiększoną częstotliwością, stosownie do treści uchwały nr 2. W odpowiedzi na ww. wezwanie wykonawca zwrócił się o zwiększenie wynagrodzenia za świadczone na rzecz mieszkańców usługi. Zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów generowało bowiem wyższe koszty świadczenia usług (m.in. kosztów paliwa, kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowych pracowników). W zaistniałej sytuacji burmistrz zaprosił zainteresowane strony na spotkanie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.