Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Pomoc z zewnątrz ułatwia sprawne funkcjonowanie lokalnym komendom i komisariatom

16 października 2013

Samorządy wspierają policję w zakupach sprzętu czy w remontach. Powodem dotowania tej formacji z pieniędzy gmin, powiatów czy województw są problemy finansowe budżetu państwa

Trudna sytuacja finansowa budżetu państwa powoduje, że samorządy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców muszą dopłacać ze swoich środków do funkcjonowania policji.

- Właśnie dlatego w miarę możliwości wspieramy jednostki działające na naszym terenie - tłumaczy Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Podstawą do takiej formy pomocy jest ustawa pragmatyczna z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687), przewidująca powołanie Funduszu Wsparcia Policji. Działa on jako państwowym fundusz celowy nieposiadający osobowości prawnej. Za jego pośrednictwem pomoc może trafiać do poszczególnych jednostek tej formacji.

- Fundusz działa w Komendzie Głównej Policji, w 16 komendach wojewódzkich, w Komendzie Stołecznej oraz dwóch szkołach policyjnych - wyjaśnia podinspektor Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

Poszukiwana kasa, nie tylko sprzęt

W Polsce policja stanowi strukturę organizacyjną działającą w ramach administracji rządowej. I właśnie z tego powodu koszty związane z jej funkcjonowaniem są ponoszone przez budżet państwa. Jednak tych pieniędzy zawsze było za mało, więc policja i jej jednostki spotykały się z deklaracjami o udzieleniu pomocy rzeczowej lub finansowej, zarówno ze strony prywatnych sponsorów, jak i samorządów terytorialnych. Policja do grudnia 1998 roku mogła przyjmować wyłącznie pomoc o charakterze rzeczowym w postaci sprzętu bądź ponoszenia za policję kosztów np. remontu komisariatu.

Poszczególne jednostki, m.in. komendy i komisariaty, działają w formie państwowych jednostek budżetowych. Oznacza to, że dochody pozyskiwane przez jednostki budżetowe policji odprowadzane zostają na rachunek bankowy budżetu państwa, skąd jednostki te otrzymują środki na finansowanie swoich zadań ustawowych. Od tego modelu są jednak odstępstwa. Artykuł 13 wymienionej ustawy o policji dopuszcza możliwość pokrywania części kosztów funkcjonowania policji przez podmioty zewnętrzne.

Oprócz stowarzyszeń, fundacji, banków i instytucji ubezpieczeniowych koszty funkcjonowania policji mogą również pokrywać samorządy terytorialnie. Wsparcie policji obejmuje możliwości ponoszenia ogólnie rozumianych wydatków utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych policji, w tym zakupu dla ich potrzeb towarów i usług oraz finansowania wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych.

Zapłata za patrol

Gminy i powiaty mają także możliwość finansowania przez okres co najmniej pięciu lat nowych etatów. Także za pieniądze samorządowe mogą być opłacane rekompensaty pieniężne dla policjantów służby prewencyjnej za pracę po godzinach oraz sfinansowane nagrody za osiągnięcia w służbie. Takie rozwiązanie nie podoba się jednak związkowcom. W ich ocenie koszty funkcjonowania policji są niedoszacowane. W łataniu dziur nie pomaga nawet przeznaczenie na działanie policji środków z wakatów wpisanych do ustawy budżetowej.

- Kolejni ministrowie po cichu akceptują sytuację, że są wolne etaty, a na ulicach brakuje funkcjonariuszy. A jeżeli gminy chcą mieć więcej patroli, to muszą je sfinansować - zauważa Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Wspieranie policji przez samorządowców jest szczególnego rodzaju zadaniem własnym o charakterze fakultatywnym. Zgodnie z art. 167 ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) lokalne władze mogą na ten cel przeznaczać nadwyżki finansowe. Musi się to jednak odbywać dopiero po określeniu tych wydatków w budżecie samorządu. Odrębna uchwała rady gminy w tej kwestii, jak uznała choćby niedawno Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, nie jest możliwa.

Na co przeznaczono pieniądze z Funduszu Wsparcia Policji (w tys. zł)

Inwestycje związane z budową i modernizacją obiektów

15 466

1892

Samochody służbowe, sprzęt specjalistyczny oraz informatyczny

11 593

125

Rekompensaty za ponadnormatywny czas służby

20 025

4851

Nagrody dla policjantów

2037

72

Współfinansowanie wydatków bieżących

W tym:

Zakup usług remontowych

Zakup materiałów i wyposażenia (w tym paliwa)

Zakup usług pozostałych

Zakup sprzętu i uzbrojenia

Wynagrodzenia bezosobowe, w tym obsługa monitoringu wizyjnego miasta

Pozostałe koszty (energia, czynsz, telekomunikacja, opłaty i składki)

20 565

8129

4353

3866

3548

350

319

2703

448

356

1461

258

116

64

@RY1@i02/2013/201/i02.2013.201.088000400.802.jpg@RY2@

Przychody uzyskane od jednostek samorządu terytorialnego w ramach Funduszu Wsparcia Policji

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687). Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 23 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Policji (Dz.U. nr 235, poz. 1550).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.