Powiaty coraz chętniej przekształcają szpitale
● Od początku roku już 30 samorządów złożyło wnioski o pomoc w spłacie szpitalnych długów
● W ubiegłym roku z rządowej dotacji na 17 ubiegających się skorzystały tylko 4 samorządy
Z tzw. planu B mogą skorzystać tylko te samorządy, które przekształciły swoje szpitale w spółki lub zamierzają to zrobić. Zdaniem ekspertów ten rok pokaże, czy plan B będzie sukcesem czy też porażką rządu. Ważne jest, że rośnie liczba samorządów, które podejmują uchwały o zmianie formy prawnej szpitali w spółki. Źle, że najczęściej decyzje w tej sprawie ograniczają się wyłącznie do placówek małych, powiatowych. Jak na razie planem B nie został objęty żaden szpital wojewódzki.
Ponadto część samorządów wciąż wstrzymuje decyzje o przekształceniach. Obawiają się, że niższe przychody NFZ, a co za tym idzie, mniej środków na leczenie, może zagrozić utrzymaniu płynności finansowej szpitali spółek.
- Takie zagrożenie istnieje, jeżeli przekształcenie nie wiąże się ze zmianą organizacji pracy szpitala i faktycznym wprowadzeniem programów naprawczych - podkreśla profesor Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor reformy samorządowej.
Ze wstępnych szacunków rządu wynikało, że z planu B do 2011 roku może skorzystać 100 samorządów. Dzięki temu w spółki zostałoby przekształconych ponad 140 placówek. W tym roku na realizację programu rząd zarezerwował 350 mln zł.
@RY1@i02/2010/019/i02.2010.019.183.001a.001.jpg@RY2@
Ewa Kopacz, minister zdrowia, zachęca do przekształceń szpitali. Nie wyklucza, że jeżeli zainteresowanie planem B będzie duże, to zostanie wydłużony czas jego obowiązywania
Fot. Wojciech Górski
dominika.sikora@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu