Dziennik Gazeta Prawana logo

Samorządy chcą rekompensaty adekwatnej do strat w PIT

Zgodnie w ustawą wprowadzającą poprawki do Polskiego Ładu niższe wpływy z podatku zostaną zrekompensowane samorządom proporcjonalnie do planowanych dochodów z udziału we wpływach z PIT. Taka zasada będzie jednak obowiązywać tylko w 2023 r. Metropolie chciałyby utrzymania jej na kolejne lata

Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265) wejdzie w życie z początkiem lipca. Jeszcze na etapie prac w parlamencie Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza negatywnie zaopiniowała jej projekt. W piśmie do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego samorządowcy wskazywali, że nawet o 10 mld zł zaniżona została kwota referencyjna (limitująca system rekompensat).

Pozostało 93% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.