Dziennik Gazeta Prawana logo

Rząd zabrał, rząd dał, deficyt wrócił

Po dwóch latach z przewagą dochodów nad wydatkami, w 2022 r. samorządy zanotowały 8 mld zł deficytu. Sytuacja poszczególnych grup jednostek samorządu terytorialnego (JST) jest zróżnicowana. Wspólna jest jedna cecha: wszędzie saldo w minionym roku było gorsze niż rok wcześniej.

O skali pogorszenia dużo mówi odsetek samorządów z deficytem w poszczególnych grupach. Najgorzej wypadają pod tym względem miasta na prawach powiatu, gdzie tylko jedno na siedem nie miało w 2022 r. przewagi wydatków nad dochodami. To najsłabszy wynik w ostatnich pięciu latach, jakie wzięliśmy pod uwagę. W innych typach JST udział jednostek deficytowych jest najwyższy od lat 2018–2019.

Pozostało 88% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.