Centralny Rejestr Umów odroczony. Problemy pozostały
Dopiero za półtora roku jednostki sektora finansów publicznych będą musiały przesyłać do rejestru prowadzonego przez ministra finansów dane o umowach opiewających na kwoty powyżej 500 zł. Eksperci liczą, że rząd wykorzysta ten czas na doprecyzowanie niejasnych przepisów
Na 1 stycznia 2024 r. został przesunięty obowiązek przekazywania przez urzędy informacji o zawartych umowach do Centralnego Rejestru Umów. Taka zmiana znalazła się w podpisanej przez prezydenta korekcie Polskiego Ładu, czyli w ustawie z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265).
- Dobrze, że obowiązek został odroczony. Mamy nadzieję, że półtora roku zostanie wykorzystane przez rząd na doszlifowanie zasad rejestrowania umów w centralnej bazie. Planujemy analizę tych przepisów, które ostatecznie zostały przyjęte, i na tej podstawie będziemy zabiegać o ewentualne modyfikacje - mówi Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.