Ludowcy chcą wzmocnić rangę sołectw
1050 zł dla sołtysa z państwowej kasy oraz silniejsza pozycja i rola rad sołeckich. Takie założenia przewiduje projekt ustawy autorstwa PSL, który już trafił do Sejmu
To już druga próba ludowców mająca zwiększyć rangę sołtysów. Wcześniejszy, bardzo podobny projekt został odrzucony w styczniu ubiegłego roku w pierwszym czytaniu. Co proponuje PSL? Przede wszystkim wzmocnienie ustroju sołectw przez dokładne określenie w ustawie kompetencji organów sołectwa, czyli sołtysa i zebrania wiejskiego, oraz umożliwienie gminom wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo. Sołtys zyskałby też prawo uczestniczenia w pracach rady gminy na zasadach określonych w jej statucie (bez prawa udziału w głosowaniu), a przewodniczący rady miałby zawiadamiać go o sesji, na takich samych zasadach jak radnych. PSL chce także, by sołtys za swoją pracę otrzymywał wynagrodzenie - zgodnie z projektem 1050 zł, a pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z budżetu państwa. Przy czym rada gminy obowiązkowo ustalałaby zasady, na jakich przysługują sołtysowi diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Ponadto projekt przewiduje możliwość przekazywania sołectwu przez jego mieszkańców 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.