Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Kto powinien się ubiegać o mandat samorządowca

1 lipca 2018

Jakie wyzwania czekają radnych oraz wójtów, burmistrzów miast w nadchodzącej kadencji 2010-2014? W jaki sposób radni powinni wykonywać swój mandat? Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Przed nami trudny - dwuletni okres wyborczy. Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańca miasta lub wsi będą lokalne wybory samorządowe. Budowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego to przede wszystkim społeczny kapitał zaufania publicznego, którym obdarzymy wybranego przez nas człowieka. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w demokracji to właściwe używanie wolności wyboru. Rok 2010 jest o tyle istotny dla młodej, polskiej demokracji, że po raz pierwszy na arenę lokalnej polityki samorządowej śmielej wejdą obecni dwudziesto-, trzydziestolatkowie.

Kadencja samorządowa na lata 2010-2014 to okres, kiedy czekają regiony bardzo ważne wydarzenia w skali międzynarodowej. Pierwszy sprawdzian to przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Do tego zadania miasta i samorządy chcące się wypromować muszą się zacząć przygotowywać już dziś. Drugie wyzwanie to mistrzostwa Euro 2012. Przykładowo Miasto Pruszków od kilku już lat inwestuje w infrastrukturę sportową i towarzyszącą w celu zapewnienia godnych warunków przyjęcia zagranicznych piłkarzy i gości. Zabiegamy, aby na stadionie Znicz Pruszków mogły trenować drużyny Euro grające w Warszawie.

Najważniejsze jednak zadania to budowanie świadomości, że każdy mieszkaniec się liczy. Każdy człowiek może się zorganizować razem z grupą ludzi w celu budowania wspólnych celów. Te cele są bliskie każdemu z nas. To zarówno nowy chodnik, ścieżka rowerowa czy dobra infrastruktura dostępu do internetu, ale przede wszystkim - tworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju człowieka i godnych warunków życia.

Wybory na radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast to przedsięwzięcie dotyczące prawie 900 miast i ponad 1500 gmin wiejskich. Warto przy refleksji samorządowych wyborów dokonać analizy skuteczności działania i rozwoju jednostek samorządu terytorialnego zarządzanego przez samorządowców-społeczników z ugrupowań lokalnych i działaczy partii. Doświadczenie wielu jednostek pokazuje, zwłaszcza w mniejszych społecznościach, że sprawność, skuteczność i efektywność zarządzania oraz poprawa warunków życia znacznie lepiej następuje tam, gdzie ludzie organizują się wokół wspólnych celów, działając ponad podziałami. Zrozumienie demokracji i działanie razem dla dobra idei potrafi ludzi znacznie bardziej jednoczyć niż sama atrakcyjność budowania ciał stricte polityczno-partyjnych.

@RY1@i02/2010/023/i02.2010.023.092.011b.001.jpg@RY2@

Sebastian Ciesielski, radny gminy Pruszków

radny gminy Pruszków

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.